obraz w domu

Wieszanie obrazów bez wiercenia

Obrazy, zdjęcia i plakaty są bardzo popularnym elementem wystroju wnętrz. Dzięki nim możemy nadać pomieszczeniu konkretny charakter, sprawić że będzie bardziej przytulne, bardziej wytworne, albo po prostu bardziej „nasze”. To, co wieszamy na ścianach bardzo dużo o nas mówi. A jak wieszamy?

Najpowszechniejszą wciąż metodą wieszania obrazów jest stary, dobry gwóźdź wbity młotkiem lub haczyk wciśnięty do wywierconego wcześniej otworu. Jednak zastosowanie którejś z tych metod ma spore minusy – jeśli będziemy chcieli zmienić koncepcję, to powstałe dziury trzeba zaszpachlować i odmalować ścianę, co jest nieco uciążliwe. Na szczęście są już inne rozwiązania. Nowoczesne systemy zawieszeń obrazów są w większości całkowicie bezpieczne dla naszych ścian, a nawet jeśli wymagają wiercenia, to i tak pozwalają na zmianę miejsca zawieszenia obrazu.

Do wyboru mamy na przykład przyklejane haczyki wielokrotnego użytku, które z łatwością utrzymają ramy do obrazów. Na opakowaniu powinno być określone maksymalne obciążenie takiego haczyka. Są także haczyki, które wwierca się w ścianę, ale można regulować wysokość powieszonego obrazu.

Coraz bardziej popularne są także specjalne szyny, które wieszamy na ścianie lub pod sufitem (dzięki czemu są prawie niewidoczne), a do nich mocujemy żyłki z haczykami na obrazy, które można dowolnie przesuwać i regulować ich wysokość. Są też dostępne szyny do zawieszania kartek poprzez wsunięcie ich w środek listwy, albo takie, do których bezpośrednio mocujemy ramę obrazu, ale nadal możemy regulować jego położenie, a przy zmianie aranżacji z łatwością zmienić na inny obraz.

Jeśli więc lubisz i zmiany i obrazki – to nie ma obaw! Na pewno znajdziesz rozwiązanie dla siebie.