Nowe technologie budowlane

W budownictwie od lat stosuje się klasyczne metody tynkowania ścian. Tynki cementowe, cementowo-wapienne czy tynki gipsowe od wielu lat są stosowane do tynkowania ścian w nowych bądź remontowanych własnie budynkach. Jest to jedno z najlepszych i najwytrzymalszych pokryć ścian. Tynk wygląda estetycznie, oraz jest odporny na eksploatowanie.
Tynki maszynowe weszły do powszechnego użytku dosyć niedawno. Tworzy się je z mieszaniny wody, cementu oraz piasku. Są bardzo odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Bardziej odporne od tynków cementowych czy gipsowych. Tynki maszynowe różnią się od pozostałych rodzajów tynków sposobem nakładania na ścianę. Tynki maszynowe nakłada się na sufit i ściany za pomocą specjalistycznego agregatu zaprojektowanego specjalnie do tego typu zadań. Aplikowanie tynku maszynowo jest o wiele mniej czasochłonne niż nakładanie ręczne. Jednego dnia brygada tynkarzy może w ten sposób otynkować nawet do stu metrów kwadratowych powierzchni. Tynki maszynowe są opłacalne w przypadku dużych powierzchni do otynkowania.
Kolejną nową technologią budowlaną jest stosowanie wylewki maszynowej. Wylewka maszyna jest to wykonywanie posadzki za pomocą specjalnie do tego stworzonych urządzeń spalinowych. Konsystencja wylewki maszynowej pozwala na precyzyjne formowanie wylewek na poziomie. Powierzchnie wylewki maszynowej wygładza się zacieraczkami. Daje to gładką powierzchnię podłoża odporną na ścieranie. Zapobiega to między innymi łuszczeniu się betonu. Dzięki tej metodzie brygada mająca za zadanie wykonanie wylewki wykona ją w czasie dużo krótszym. Przekłada się to również na wielkość wylanej powierzchni w ciągu jednej zmiany.