montaż paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika sposobem na oszczędność

Poszukując rozwiązań dotyczących oszczędzania na energii elektrycznej, warto pomyśleć nad  fotowoltaiką. Są to panele, które energię elektryczną zamieniają na energie elektryczną. Oczywiście takie urządzenia kosztują, jednak można ubiegać się o dotacje unijne, które znacznie obniżą nasz wydatek.

Naturalnie koszty te po kilku latach się zwrócą. Energię słoneczną wykorzystuje się na bieżąco, można ją magazynować lub odprzedawać. Wprowadzona została taryfa gwarantowana, która umożliwia odsprzedaż nadwyżki  energii do sieci, po stałej stawce przez piętnaście lat. Tak więc możemy zaoszczędzić a nawet na tym zarobić. Panele te montuje się na dachach lub na gruncie, na ogrodzeniach, na budowlach nie mieszkalnych, w ten sposób, były skierowane w  kierunku południowym, należy  po prostu zapewnić im maksymalne nasłonecznienie. Niewłaściwe umiejscowienie np. w miejscach zacienionych, będzie produkować znacznie mniej energii. Ważnym faktem jest to, że mniejsze koszty montażu są na dachu, niż na gruncie, ponieważ instalacja na gruncie objęta jest większym podatkiem Vat.

Zaletami tych urządzeń są: maksymalna oszczędność, prawie zero wydatków po pewnym czasie użytkowania, można na tym jeszcze zarobić, dodatkowo chronimy środowisko, bo fotowoltaika nie emituje CO2, ani żadnych  innych substancji szkodliwych dla człowieka i otoczenia. Panele są wytrzymałe na wszelkie anomalia atmosferyczne np. burze, ulewy, gradobicia, czy temperatury minus trzydzieści stopni Celsjusza. Oszczędzanie energii nie jest więc trudne, należy jednak na początku zainwestować.